Rottneros satsar nytt och Lambertsson får vara med på resan

Rottneros, ett pappersbruk i Värmland som tillverkar mjukpapper, har tagit beslutet att lägga ner den traditionella tillverkningen av pappersmassa och istället satsa på en ny form av tillverkning med mekanisk massa. Under de senaste åren har företaget genomfört stora förändringar och visioner och undersöker nu möjligheten att öka produktionen med 50%. För att hjälpa till med allt som kan behövas har Rottneros valt Lambertsson som leverantör.

Sara Nilsson, Lambertssons nya medarbetare med över tio års erfarenhet inom branschen och bygghandel, berättar att Lambertsson är en trygg partner för Rottneros och att de löser många av företagets problem genom sin maskinpark och samarbetspartners. Just nu har Lambertsson försett Rottneros med en ersättningspanna på 200 kilowatt för att ersätta hela strömförsörjningen och värmehållningen i alla kontorslokaler medan den gamla fabriken rivs och väntar på en ny försörjningsmodul.

Rottneros är också måna om miljön och har byggt en biogasförvaring för att kunna utnyttja gasen i sin produktion. Sara ser fram emot att vara en del av Rottneros framgångar och hjälpa företaget på alla sätt hon kan tillsammans med Anders Adolfsson, teknisk chef på Rottneros Bruk och hela hans gäng.

Läs tidigare nyheter och artiklar

När Stockholms stad nu planerar för tusentals nya bostäder och arbetsplatser i Slakthusområdet är det Lambertsson Sverige AB som ansvarar för att den komplicerade bygglogistiken fungerar.

För att öka inkludering och jämställdhet i branschen, arrangerade Lambertsson nyligen en tjejkväll i Lund. Kvinnliga arbetare från olika inriktningar fick träffas och umgås under en helkväll tillsammans. Initiativet blev en succé och sprider sig nu till andra företag inom branschen.

Kundcenterchefen Robert Ullberg och hans nio medarbetare på Lambertsson i Sundsvall brinner för att hitta kundlösningar och samarbetar effektivt med andra filialer trots utmaningar med logistiken och avstånden.

Dela det här via: